Verdiepen van pastorale identiteit en versterken van engagement in een veranderende wereld
In een tijd waarin het hoger onderwijs en de samenleving snel veranderen, staan hogeschool- en universiteitspastores meer dan ooit voor de uitdaging om hun identiteit, motivatie en verbondenheid levendig te houden.
Onder het motto “Wortels en vleugels – Groeien in verbondenheid” nodigen VUHP en UCSIA je uit voor twee dagen van verdieping, ontmoeting en inspiratie. We verkennen samen hoe pastorale identiteit stevig kan wortelen in traditie, spiritualiteit en actualiteit, terwijl we tegelijk de vleugels uitslaan naar nieuwe vormen van engagement in een complexe wereld.
Tijdens deze tweedaagse brengen uiteenlopende stemmen – uit de politieke wetenschappen, theologie en ethiek – ons in gesprek over de vragen die vandaag in onderwijsinstellingen leven.
Reflectiemomenten, uitwisseling en artistieke beleving creëren een ruimte waarin we niet alleen intellectueel, maar ook persoonlijk geraakt en gevoed kunnen worden. Zo bouwen we verder aan een netwerk dat kracht put uit wederzijdse ondersteuning en een gedeelde missie.
We hopen dat deze dagen in de Oude Abdij van Drongen een moment worden om te herbronnen, te leren en samen nieuwe perspectieven te ontdekken voor het pastoraat aan universiteiten en hogescholen.
Programma
Donderdag 15 januari 2026
9.30 uur
Onthaal met koffie
10.00 uur
Welkom door VUHP & UCSIA & Kennismaking
10.30 uur
Workshop ‘Teaching Controversial Issues’ – Ellen Claes & Dorien Sampermans (KU Leuven)
De angst om polarisatie te voeden of om negatieve reacties teweeg te brengen, leidt er vaak toe dat mensen sommige gesprekken niet durven aangaan. Tijdens deze workshop verkennen Ellen Claes en Dorien Sampermans thema’s die moeilijk bespreekbaar zijn en de manieren waarop we het gesprek het best kunnen openen,
De workshop biedt helder inzicht in wat polarisatie precies is en waarom ze problematisch kan worden. Daarnaast reiken Claes en Sampermans concrete, praktisch toepasbare tools aan om het gesprek net wél aan te gaan met mensen die er een andere mening op nahouden. Daarbij stellen ze methodes voor die niet enkel de luidste stemmen ruimte geven, maar juist openheid creëren en iedereen actief betrekken bij het gesprek.
Ellen Claes en Dorien Sampermans (KU Leuven) zijn beiden verbonden aan de Educatieve Master Maatschappijwetenschappen. Voor de VUHP-dagen nemen ze inzichten mee uit het internationale Erasmus+ project Teaching Controversial Issues.
12.30 uur
Lunch
14.00 uur
Het hart van engagement – Ellen Van Stichel (KU Leuven)
Ellen Van Stichel nodigt ons met deze lezing uit om na te denken over wat het hart van engagement is en om stil te staan bij de kracht van kwetsbaarheid als motor voor solidariteit.
Hoe kunnen we ruimte geven aan kwetsbaarheid in een tijd waar veel om succes, controle en individuele veerkracht draait? Hoe kunnen we, als pastor of docent, samen met studenten een cultuur van dienstbaarheid ontwikkelen? Ze vraagt aandacht voor wie kwetsbaar is en minder kansen heeft, zowel in het studentenleven als binnen de pastorale werking in het hoger onderwijs.
Ellen Van Stichel is als hoofddocent ‘christelijke sociale en politieke ethiek’ verbonden aan de onderzoekseenheid Theologische en Comparatieve Ethiek van de Faculteit Theologie en Religiewetenschappen, KU Leuven. Ze is coördinator van het Centrum voor de Studie van het Katholiek Sociaal Denken en lid van Ethics@KULeuven.
15.30 uur
Koffiepauze
16.00 uur
Engagement in hoger onderwijs en pastoraal vandaag: reflectie & uitwisseling
17.30 uur
Check-in
18.00 uur
Diner
20.00 uur
Performance door Pierrette COffrée en Luz Del Fuego
Reis mee naar het middelpunt van moeder Aarde – Pacha Mama, van wie we zo vervreemd zijn. Wie heeft de natuur het gelaat ontnomen? Een engel gaat uit op onderzoek. Laten we de vier elementen aanroepen en in een ritualistische dans horen wat ze ons oraculeren… Begeleid door de levende, bezielde muziek van Yves en Xenia, die als een fluistering uit de diepte met ons meereist.
Pierette COffrée
Woordkunstenaar Pierrette COffrée creëert hybride werken tussen poëzie/proza/theater. Ze stelt het mens-zijn in vraag. Dialogeert met allerlei wezens.
Haar debuut Tabak Taboek verscheen in 2024.
Ze is verbonden aan het kunstencollectief Ercola.
“Het alledaagse is een uitdaging tot inwijding.”
Luz Del Fuego
Luz Del Fuego ontwerpt kostuums, al dan niet voor performances met intuïtieve dans. Haar ontwerpen zijn stuk voor stuk handmatige creaties, vaak gemaakt uit recyclagemateriaal of wat voorhanden is. De natuur, alchemie en het magisch-realisme zijn een inspiratiebron.
Op de scene transformeert ze zich zo in de meest wonderlijke gedaantes.
21.30 uur
Gezellig samenzijn
Vrijdag 16 januari 2026
8.00 uur
Ontbijt & check-out
9.00 uur
Bezinning
9.30 uur
Terugblik op de projecten uit de workshop ‘Studentenpastoraat & communicatie’ van VUHP 2025
10.00 uur
Koffiepauze
10.30 uur
Keep People Inspired – de eerste KPI: Waarom betekenisvol werk bepalend wordt in tijden van technologie en continue stress – Simon Godecharle
Organisaties investeren vandaag massaal in technologie, efficiëntie en systemen. Maar tegelijk stijgt de uitval, neemt morele stress toe en haken geëngageerde professionals af, ook in zorg, onderwijs en pastoraal werk.
In deze lezing laat Simon Godecharle zien waarom inspiratie en betekenis geen zachte thema’s meer zijn, maar de cruciale succesfactoren voor de komende jaren. De sessie biedt inzicht in hoe betekenisvol werk werkt als buffer tegen continue druk, waarom mensen niet zozeer overvraagd maar ontkoppeld raken, en wat leiders kunnen doen om inspiratie opnieuw centraal te zetten.
Geen motivatiespeech, maar een heldere denkoefening met concrete aanknopingspunten om mensen betrokken, veerkrachtig en geëngageerd te houden in een snel veranderende context.
Simon Godecharle is een hands-on ethicus en ervaren zorgstrateeg, gespecialiseerd in motivatie, morele veerkracht en zingeving in organisaties. Hij combineert een academische achtergrond in theologie en biomedische wetenschappen met jarenlange praktijkervaring in diverse zorgsectoren.
12.00 uur
Evaluatie
12.30 uur
Lunch & Einde
Praktische informatie
Data:
Donderdag 15 en vrijdag 16 januari 2026
Locatie:
Oude Abdij Drongen
Drongenplein 27
9031 Drongen (Gent)
www.oudeabdij.be
Doelgroep:
De leden van de VUHP
Pastors, pastorale medewerkers en pastoraal geëngageerde lectoren aan hogescholen en universiteiten in Vlaanderen
Organisatoren
UCSIA organiseert dit seminarie samen met VUHP.
Het Universitair Centrum Sint-Ignatius Antwerpen is een onafhankelijke vzw die wetenschap, samenleving en burgers met elkaar verbindt.
Vanuit een jezuïtische inspiratie creëert UCSIA een vrijplaats waar actuele sociale en spirituele vragen vrij kunnen worden onderzocht en besproken. Als bruggenbouwer stimuleert het centrum ontmoeting en samenwerking rond maatschappelijke vraagstukken als armoede, migratie, klimaat, ethiek en zingeving.
De Solidariteitsacademie vormt daarbij het kloppend hart: een plek waar nieuwe vormen van solidariteit worden verkend en waar academische kennis hand in hand gaat met lokale initiatieven en maatschappelijke praktijk.
Zo werkt UCSIA aan sociale rechtvaardigheid, duurzame verbinding en concrete verandering, samen met onderzoekers, studenten, ondernemers, organisaties en geëngageerde burgers.
VUHP is de Vereniging van Vlaams Universiteits- en Hogeschool Pastoraat, een vanuit de basis gegroeid overleg tussen alle pastorale verantwoordelijken van de Vlaamse universiteiten en katholieke hogescholen.
Vanuit het VUHP willen wij tegemoetkomen aan de wensen en noden die leven binnen het hoger onderwijs, meer specifiek op het terrein van pastoraat. Via een brede waaier aan initiatieven wensen we stimulansen te geven aan een verdere uitwisseling en netwerkvorming van mensen die leven in het Vlaamse hoger onderwijs.
Een andere belangrijke doelstelling is het creëren van kansen voor een verdere levensbeschouwelijke vorming en christelijke identiteit, die volop in dialoog gaat met onze tijd en cultuur.




