Context vs. content: levensbeschouwelijke bronnen, sociale media en AI

17 november 2026
09:00-
16:15
UCSIA - Manresazaal, Koningstraat 2, 2000 Antwerpen

Hoe navigeer je als godsdienstleerkracht door een wereld van influencers, hapklare content en eeuwenoude tradities?

Tijdens deze studiedag voor leerkrachten rooms-katholieke godsdienst en islam staat kritisch omgaan met levensbeschouwelijk geïnspireerde bronnen en alles wat online circuleert centraal. Samen met collega's uit beide tradities wisselen we ervaringen uit en gaan we op zoek naar antwoorden.

Het inschrijvingsgeld bedraagt 35 euro. Studenten kunnen gratis deelnemen.

Context vs. content: levensbeschouwelijke bronnen, sociale media en AI

Kritisch omgaan met levensbeschouwelijke bronnen in tijden van sociale media en AI

Studiedag voor leerkrachten rooms-katholieke godsdienst en islam

De leefwereld van scholieren is vandaag grotendeels gevormd door online content en digitale interacties. De eindeloze stroom aan posts, reels, stories, tiktoks en shorts is, net zoals voor zoveel volwassenen vandaag, hun venster op de wereld.

Online content in de klascontext

Die invloed van online content wordt steeds zichtbaarder in de klas: het voedt de nieuwsgierigheid van jongeren, maar installeert ook vooroordelen.

In de godsdienstles ontstaan zo vaak complexe discussies over waarheid, interpretatie en autoriteit. De leerkracht wacht dan de moeilijke taak de leerlingen door het moeras van influencers, hapklare content, eeuwenoude tradities en intern pluralisme te leiden.

Kritische vragen over online content

Tijdens deze studiedag staat daarom de kritische omgang met levensbeschouwelijk geïnspireerde bronnen en online (fake) content centraal. Er wordt stilgestaan bij vragen zoals:

  • Welke houding kan je als leerkracht aannemen ten aanzien van online content over levensbeschouwelijk geïnspireerde bronnen? Wat zijn de valkuilen en de kansen?
  • Hoe kan een leerkracht vandaag authentiek getuigen, vanuit zijn/haar eigen traditie?
  • Op welke manier kan hij/zij omgaan met conflictueuze klasdiscussies, met aandacht voor de diversiteit, samenhorigheid en veiligheid binnen de klasgroep?

Methodiek

Via academische reflectie en professionele uitwisseling met collega’s over de grenzen van de rooms-katholieke en islamitische traditie heen, beoogt deze studiedag leerkrachten van levensbeschouwelijke vakken te motiveren en te ondersteunen bij de vele hedendaagse klasuitdagingen.

Organisatoren

Deze studiedag wordt georganiseerd door UCSIA in samenwerking met de inspecteur-adviseurs rooms-katholieke godsdienst van de bisdommen Antwerpen en Gent en het aartsbisdom Mechelen-Brussel, en de Vlaamse inspecteur-adviseurs islamonderwijs (CIO).

Programma

9.00 uur

in de Pelgrimzaal

9.30 uur

in de Manresazaal

door Luc Braeckmans, Emeritus Hoogleraar, Departement Wijsbegeerte, Universiteit Antwerpen | Senior Advisor, UCSIA

9.35 uur

door de inspecteur-adviseurs van Centrum Islamonderwijs en de Vlaamse bisdommen

9.50 uur

Lezing door Edward De Vooght, Senior Researcher Journalism, Youth and Public Debate, Arteveldehogeschool

Waar zit de kiem van naïviteit wanneer jongeren informatie beoordelen? In deze sessie bekijken we op basis van de resultaten van Mediawijzer niet alleen wat jongeren vandaag al goed kunnen, maar ook waar het echt schoentje wringt. En dat zit misschien niet meteen waar je het verwacht. Wat verandert er bovendien wanneer sociale media en AI steeds meer bepalen welke informatie jongeren zien, hoe die wordt aangeboden en wie als betrouwbare bron verschijnt?

Edward De Vooght is retoricus en communicatiewetenschapper en werkt als senior onderzoeker aan de Arteveldehogeschool, binnen het expertisenetwerk Communicatie, Media en Design. Zijn onderzoek richt zich op het publieke debat en op de vraag hoe mensen omgaan met complexe en betwiste informatie. Hij werkte mee aan onderzoeksprojecten rond nieuwswijsheid en mediawijsheid en is auteur van Kritisch leren denken – Wetenschappelijke vragen om de wereld te begrijpen.

10.30 uur

10.45 uur

in de Pelgrimzaal

11.15 uur

Gesprek met:

  • Pieter Busschaert, Inspecteur, Evara | Docent, Howest
  • Mohamed El Fadili, Docent, Thomas More Hogeschool

Onder leiding van Luc Braeckmans, Emeritus Hoogleraar, Departement Wijsbegeerte, Universiteit Antwerpen & Senior Advisor, UCSIA

Pieter Busschaert (°1988) is papa, diaken, theoloog, docent en spreker. Verbonden aan Evara en docent aan verschillende hogescholen zoals Howest, waar hij les geeft aan de lerarenopleiding. In zijn werk zoekt hij telkens opnieuw naar hoe geloof en zingeving vandaag kunnen landen in het concrete leven van mensen, binnen onderwijs en zorg. Hij vertrekt daarbij niet zozeer vanuit grote theorieën, maar vanuit verhalen, ontmoetingen en eigen ervaringen, zo ook in zijn boek Pause: tiktoktheologie (2026).

Mohamed El Fadili is docent islamitische godsdienst aan de lerarenopleiding aan de Thomas More Hogeschool. Daarnaast is hij coördinator en co-auteur van de leermethode Sīra (Uitgeverij Van In).

11.45 uur

12.00 uur

in het Agora Caffee, Grote Kauwenberg 2, 2000 Antwerpen

De aangeboden lunch is volledig vegetarisch. Heb je nog bijkomende dieetwensen? Geef ze door op inschrijvingsformulier na het afrekenen of mail ons.

13.30 uur

in de Manresazaal

Ga in gesprek met collega’s over de online leefwereld van jongeren aan de hand van casussen uit de rooms-katholieke en islamitische traditie.

Is er een specifieke casus uit jouw klaspraktijk die je over dit thema wil delen met de andere leerkrachten? Dat kan op het inschrijvingsformulier (na het afrekenen) of per mail.
(De informatie die je deelt wordt geanonimiseerd en zal enkel gebruikt worden in het kader van deze studiedag.)

14.30 uur

in de Pelgrimzaal

15.00 uur

in de Manresazaal

Ga in gesprek met collega’s over de rol van de godsdienstleerkracht in relatie tot de online leefwereld van jongeren aan de hand van casussen uit de rooms-katholieke en islamitische traditie.

16.00 uur

door de inspecteur-adviseurs van Centrum Islamonderwijs en de Vlaamse bisdommen

16.15 uur

Nieuws